Şeffaf Plaklarla (Telsiz ) Ortodonti Tedavi Nedir?

Şeffaf Plaklarla (Telsiz ) Ortodonti Tedavi Nedir?

Şeffaf Plaklarla (Telsiz ) Ortodonti Tedavi Nedir?

Ortodonti ; dişlerin çapraşıklıkları, çene kemiklerinin birbirleri ve kafa kemikleri ile ilişkisini inceleyen ve bunlara bağlı mevcut problemlerin teşhisini koyan bilim dalıdır. Ortodontik tedavi de bu sistemde oluşan bozukulukları tedavi etme yöntemidir.

Günümüze dek ortodontik tedavi amacıyla bir çok teknik ve materyal kullanılmıştır. Bunlardan en bilineni ve en yaygın kullanılanı ise diş telleridir. Ancak son yıllarda hem  teknoloji alanındaki ilerlemeler ve hem de ortodontik tedavi sırasıda hastaların estetik kaygılarından dolayı diş tellerinin yerini şeffaf plaklar almaya başlamıştır.

Şeffaf plak teknolojisinde tel ya da braketler kullanılmaz.
Hastaya özel yapılmış şeffaf plaklar ile dişlerdeki çapraşıklıkların kademeli olarak düzeltilmesi amaçlanır. Ortodontik tedavide şeffaf plak tercih edilmesinin en önemli sebebi, dişlerin çapraşıklığı düzeltilirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Şeffaf plak tedavisinin, tel ile yapılan ortodontik tedaviye göre bir çok avantajı vardır:

En önemli sayılabilecek avantajı, tedavi sırasında tel, braket, lastik gibi materyaller görünmeyeceğinden hastaların tedavi sürecini estetik olarak daha rahat geçirmeleridir.

Bir şey içerken, yemek yerken plaklar kolaylıkla çıkabileceği için tedavi sırasında braketlerin kopmasına neden olabilecek sıkıntılar ortadan kalkmış olacaktır. Tedavi sırasında herhangi bir besinin tüketimi kısıtlanmamış olur.

Tedavide metal kullanılmadığı için dil, dudak, yanak, dişetleri gibi ağız içi yumuşak dokularda irritasyona neden olacak etmenler de ortadan kaldırılmış olur.

Yine plaklar kolaylıkla çıkarılabildiği için hastalar ağız içerisinde ekstra materyal ve plak tutulumu olmadığı için ağız hijyenlerini maksimum seviyede sağlayabilirler.

Hastalar tedaviye başladıklarında tedavi sonucunu önceden görebildikleri için tedavi motivasyonları daha yüksek olur.

Şeffaf plak teknolojisini üreten bir çok firma olmasına rağmen hemen hepsinin çalışma prensibi benzerdir. Şeffaf plakların üretilmesi için diş hekiminiz ağzınızdan ölçü alır. Bu ölçüler CAD-CAM sistemi denen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır. Sanal ortama aktarılan dişler, bilgisayar simülasyonuyla hareket ettirilir.

Dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre seri olarak şeffaf plakları üretilir. Her plak 0.5 mm veya 1 mm’lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır. Daha sonra diğer plağa geçilir. Plak sayısı her hasta için değişkenlik gösterebilir.

Dişlerin hareketinin sağlanması için güç uygulanır bundan ötürü şeffaf plaklar takılırken bir ağrı oluşturur. İlk kez dişlere geçildikleri esnada hissedilen bu ağrı, belirli bir zaman sonra uyum sağlandığında oluşturmaz.

Şeffaf plakların bir gün içinde yaklaşık 20 saat takılması şart olup yalnız yemek yenilen esnada çıkartmak gerekir. Bunlardan başka en fazla 1 veya 2 saat çıkarabilir.

Şeffaf plaklar ağızda iken normal sıcaklıkta ya da serin içecekler içilebilir. Ancak kahve gibi sıcak içekler kullanırken ve yemek yerken çıkartılması gerekir. Şeffaf plakları termoplastik olduğundan yüksek sıcaklıklarda deforme olurlar.

Şeffaf plakların bakımı günde iki defa ılık su ile diş fırçası yardımıyla yapılır. Plak ağıza yerleştirilmiden önce mutlaka dişlerin temizliği de yapılmış olmalıdır.

Şeffaf plaklarla tedavi hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir tedavidir. Şeffaf plak tedavisine uygunluğunuz sadece doktorunuzun muayenesinden sonra kesinleşir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba👋
Yardımcı olabilir miyim ?