İmplant Uygulamaları

İmplant Uygulamaları

İmplant Uygulamaları

İmplant Uygulamaları ; günümüzde çok sık duyduğumuz ve kullanımı oldukça yaygınlaşmış bir tedavi biçimidir. Toplum arasında vidalı diş olarak da adlandırılan dental implantlar doğal dişlere en yakın tedavi yöntemidir.

İmplant Uygulamasını açıklamak istersek, eksik dişleri bulunan hastalarda dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant Uygulaması : yapılan diş bölgesi, diğer geleneksel tedavi yöntemlerinden olan köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. Ayrıca dental implant tedavisi uygulanan hastaların yüzünde doğal bir görünüm oluşmaktadır.

Günümüzde yaygın olarak kullanıma giren implant tedavisi için farklı türde implant üretilmeye başlanmıştır. Lakin en popüler olarak kullanılan implant tipi vida şeklinde olan implant türüdür.

İmplant (Diş Ekme) Nedir? 

İmplant, hastaların kaybettikleri dişlerinin yerlerini doldurmak dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla ağız bölgesinde bulunan çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemeden (titanyumdan) yapılan yapay diş köküdür.

İmplantlar, hastanın normal diş kökleri gibidir ve çene kemiğine diş kökü gibi yerleştirilirler. İmplant hastanın ağız ve çene dokusuyla uyumlu saf titanyumdan üretilmektedir, birkaç aylık süreçte kemikle kaynaşmaktadır.

İmplant Uygulaması geleneksel diş kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır? 

İmplant Uygulamasının başarılı sonuçlanması için implant uygulanacak hastanın kemik hacminin implantı saracak uzunluk ve kalınlığa sahip olması gerekir. Öncelikle kliniğimizde ön muayene ve röntgen yardımı ile hastanın kemik hacmini ölçüyoruz. Uzman hekimimiz tarafından hastamızın ağız ve çene yapısının implant tedavisine uyumuna karar veriyoruz.

Hastamıza implant uygulaması yapılmasına engel olabilecek bir problemi olmadığına karar verdikten sonra çene kemiğine implantın boyutuna ve çapına göre bir boşluk hazırlıyoruz ve daha sonra implantı bu boşluğa yerleştiriyoruz. Bu cerrahi müdahale sırasında genelde lokal anestezi kullanıyoruz.

Cerrahi müdahale aşaması tamamlandıktan sonra implant ile çene kemiği arasında sağlıklı bir kemik dokusu oluşumu için alt çenede 2-3 ay, üst çenede 3-6 ay beklenmesi gerekir.

Bu süre tamamlandıktan ve kemik dokusu oluştuktan sonra protez aşamasına geçiyoruz. İmplantların üzeri açılıp ölçüleri alındıktan sonra  2-3 seansta ve yaklaşık 1 haftada implant üstü protez yapılarak tedaviyi tamamlıyoruz. Hastaya göre farklılık göstermekle beraber 1 implantın cerrahi olarak uygulanma süresi genelde 20-30 dakikadır.

İmplant Uygulaması sırasında spesifik bir durumla karşılaşılmadığı müddetçe hastalar işlemden hemen sonra standart hayatına dönmektedirler.

Mef Dental Group olarak tedavinizin her aşamasını büyük bir titizlik ile yürüten İmplant Uygulamaları konusunda uzman hekimlere ve tedaviniz süresince her sorunuzu yanıtlayıp yanınızda olacak ofis çalışanlarına sahip büyük bir aileyiz.

İmplant Uygulamasının Avantajları 

 İmplant Uygulaması oldukça rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır. İmplant tedavisi sayesinde hastanın eksik dişi yandaki sağlam dişlere zarar verilmeden giderilebilmektedir.

İmplant tedavisi sonrası yapılan protezler gerçek dişlerin yerini alırken doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar. İmplant üstü protezler geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar. Ayrıca geleneksel protezlere göre çok daha uzun ömürlüdür.

İmplant tedavisi sayesinde hastalar diş eksikliklerinin yol açtığı kemik erimesine karşı çene kemiğini korumuş olurlar. Diş eksikliği sebebiyle güven kaybı oluşmuş hastalarda olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kaldıracaktır.

Hangi Durumlarda İmplant Uygulaması Yapılamaz? 

Bazı hastalıkları bulunan kişilerde implant tedavisini yapılması riskli  ve riskin dışında tedavinin başarı oranının düşük olduğu durumlar oluşmaktadır. Kliniğimizde uzman hekimlerimiz tarafından yapılan ön muayene ile hastalar bu konularda bilgilendirilmektedir.

İmplant Uygulamasını ;

  • Sistemik problemi olan hastalar,
  •  Ağır kortizon kullanan hastalar,
  • İleri kardiyovasküler problemi olan hastalar,
  • Şeker hastalığı olan hastalar (şeker belli bir seviyede tutulabiliyorsa, bu hastalara da implant yapılabilir),
  • Kan hastalığı olan hastalar,
  • Kemoterapi veya radyoterapi gören hastalar,

gibi hastalıkları olan kişilere önermiyoruz. Ayrıca hasta günde 1 paketi aşkın sigara içiyorsa ve ağız diş sağlığına önem vermiyorsa implant tedavisinin başarı oranı azalmaktadır.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi hastanın yeterli kemik hacmine sahip olması da implant tedavisi uygulayabilmemiz için önemlidir. Bazı durumlarda kemik hacmi yetersiz hastalarda (vakaya göre değişmekle beraber) kemik tozu (greftleri) kullanılarak kemik altyapısı oluşturulduktan sonra, implantlar yerleştirilebilir. Ancak bu uygulamalar için de hasta ve dişsiz bölge uygunluğu değerlendirilmelidir.

İmplant Uygulaması Sırasında ve Sonrasında Acı Duyar Mıyım? 

Uzman hekimlerimiz tarafından müdahale sırasında doğru anestezi yöntemleri kullanıldığı için hastalarımız ağrı ve acı hissetmezler.

İmplant Uygulaması yapılan hastamıza operasyon sırasında genel veya lokal anestezi uygulanmaktadır. Uygulama tamamlandıktan sonra ise standart bir diş çekimi sonrası oluşan ağrı seviyesinde bir ağrı oluşmaktadır.

Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek bu ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vakalar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

Uzman hekimlerimiz tarafından yapılan implant tedavisinin ne kadar ağrısız ve başarılı olduğunu, tedaviyi bizimle gerçekleştirmiş diğer hastalarımızın hakkımızdaki görüşlerini web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan okuyarak öğrenebilirsiniz.

Mef Dental Group olarak İmplant Uygulamasının her aşamasında nasıl hissettiğinizi takip eden, kendinizi rahat hissetmeniz için her zaman yanınızda olan bu alanda uzman hekimlere ve sizinle aileniz gibi ilgilenecek ofis çalışanlarına sahibiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba👋
Yardımcı olabilir miyim ?