Diş Temizletmek Dişlere Zarar Verir mi?

Diş Temizletmek Dişlere Zarar Verir mi?

Diş Temizletmek Dişlere Zarar Verir mi?

Diş taşı problemi olan hastaların fazlasıyla merak ettiği bir konudur. Öncelikle diş taşı nasıl oluşur? Onu açıklayalım:

Diş taşı yiyecek artıklarının diş yüzeyinde plak şeklinde birikip sonra o plağın sertleşmesinden kaynaklı olan bir oluşumdur. Birikim sonucu üzeri bakterilerin odağı haline gelmesine sebep olur. Diş taşının oluşumunda önemli etkenlerden biri de tükürüktür. Tükürüğün yapısına göre diş taşı oluşum hızı değişmektedir. Tükürük koyu kıvamlı ise hızlı, cıvık kıvamlı ise yavaş oluşmaktadır. Tabi ki tükürüğün içeriği de çok önemlidir. Diş taşı temizliği, bu oluşumun diş yüzeyinden ultrasonik aletlerle uzaklaştırılması işlemidir. Diş temizliği yapıldığında ağızda bakteri oluşumunun ve enfeksiyon odağının önüne geçilmiş olur. Bu işlem uzman kişilerce yapıldığı sürece kesinlikle dişe zarar veren bir işlem degildir. Düşünülenin aksine diş taşını ya da plağı temizletmemek dişe zarar verir. Diş taşının uzun süre  ağızda kalması diş etinin çekilmesine, ağız kokusuna, diş eti kanamasına, diş kayıplarına…vb. sebep olur. Yalnız yapılan işlem ömürlük bir işlem olmayıp hastalarımızın 6 ayda bir rutin haline getirip yaptırması gerekmektedir.

Diş temizliği sonrası;

Diş taşı temizliği sonrasında en az 3 gün en fazla 1 haftaya kadar soğuk ve sıcak hassasiyeti meydana gelebilir ancak bu geçici bir durumdur. Diş taşı temizlendikten sonra 1 hafta kadar tuzlu su(tercihen sirkeli su, karbonatlı su)ile yapılan gargara diş etinin hızlı bir şekilde toparlanıp iyileşmesini sağlar. Dişleri fırçalarken hem diş etini hem de dişi fırçalayarak sağlığını devam ettirmemiz mümkün. Sağlıcakla kalın.

Dt.Cansu Doğanşahin

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba👋
Yardımcı olabilir miyim ?