Diş Çekimi (Dişlerin Normal ve Cerrahi Çekimleri – Gömülü Diş Çekimleri)

Diş Çekimi (Dişlerin Normal ve Cerrahi Çekimleri – Gömülü Diş Çekimleri)

Diş Çekimi (Dişlerin Normal ve Cerrahi Çekimleri – Gömülü Diş Çekimleri)

Diş Çekimi günümüzde gelişen bilim ve teknoloji sayesinde diş hekimlerimizin son evrede başvurduğu, temelde dişin kemikteki soket adı verilen yuvasından çıkarılması işlemidir. Kliniğimize gelen hastalarımızı hekimlerimiz öncelikle tedavi ederek dişi doğal haliyle ağızda tutmaya diğer bir tabirle dişi kurtarmaya öncelik verirler.

Diş Çekimi uyguladığımız hastalarda dişin dolgu yapılamayacak derecede işlevini kaybetmesi sonucu, dişte oluşan ağrıyı önlemek ve ağızda koku oluşmasını engellemek için yaptığımız tedavi biçimidir.

Kliniğimize diş ağrısı ya da dişinde çürüme olduğunu belirterek gelen hastalarımızı önce diş hekimlerimiz muayene etmektedir. Eğer tedavi olma imkanı varsa kanal tedavisi ya da dolgu işlemi uygulanarak diş kurtarılmaya çalışılmaktadır. Hekimlerimiz son seçenek olarak tedavi olması mümkün olmayan ve hastaya zarar vermeye başlayan dişi çekmektedir.

Hastaların Diş Çekimi işlemi öncesi uzman hekimlerimizle yaptıkları görüşmede kullandıkları ilaçları ve varsa kronik rahatsızlıklarını belirtmeleri önemlidir. Bu bilgiler ışığında diş çekimi işleminde kullanılacak anestezi yöntemi veya çekim sonrası hastaya verilecek ilaçlarda değişim olmaktadır.

Dişlerin Normal Çekilmesi durumu lokal anestezi kullanılarak yapılan, ayakta tedavi işlemi olarak dahi görebileceğiniz sanılanın aksine acısız, hızlı ve basit bir işlemdir.

Gömülü Dişlerde ve Özel Durumda (Problemli) olan dişlerde çekim işlemi cerrahi müdahale gerektirmekte ve bazen genel anestezi yoluyla da yapılabilmektedir. Bu durumda yapılacak çekimler Dişlerin Cerrahi Çekilmesi sınıfına girmektedir.

Diş Çekimi Nedir? 

Diş Çekimi en kısa tanımıyla hastaya lokal anestezi uygulanarak tedavi edilemeyecek dişinin çekilmesi işlemidir. Oldukça basit ve hızlı bir tedavidir. Tedavi sırasında ve sonrasında hasta ağrı hissetmez.

Diş Çekimine Neden Olan Sebepler Nelerdir? 

Hastaların dişlerinin tedavi uygulanamayacak duruma gelmesine ve mecburen Diş Çekimi işlemi yapılmasına neden olan durumlar arasında;

  • Çürük seviyesi çok ilerlemiş, kurtarılamayacak kadar madde kaybı gerçekleşmiş dişler,
  • Kırılmış ya da travmaya uğramış dişler,
  • Kurtarmak için kanal tedavisi yapılmış lakin başarısız olunmuş dişler,
  • Diş eti hastalıklarından dolayı sallanan dişler,
  • Düşmesi gerekirken düşmeyen süt dişleri,
  • Gömülü ya da yarı gömülü olan tam sürmemiş dişler,
  • Tümör veya kist oluşmasına sebep olan dişler,
  • Aşırı konum değişikliği nedeni ile sorun yaratan dişler,
  •  Diş Teli tedavisi yapılabilmesi için çenede yer kazanmak adına sorunsuz olduğu halde diş çekilmesine ihtiyaç duyulabilir.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır? 

Öncelikle Diş Çekimi eğitim almış ve cerrahi alanda uzman hekimler tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Diş Çekimi öncesi hekimimiz kullanacağı anesteziye karar verir. Standart bir diş çekimi için lokal anestezi uygulanırken, gömülü diş ya da 20 lik diş çekimi yapılacaksa genel anestezi yapılabilmektedir. Genel anestezi uygulanan hastalar işlem boyunca uyurken, lokal anestezi uygulanan hastalarda sadece işlem görülecek bölge uyuşturulmuş olur.

Diş Çekimi ortalama 10 ila 15 dakika arasında süren hızlı ve acısız bir işlemdir. Hekimimiz tarafından diş eti ve kemik dokusu kesilecektir. Daha sonra hekimimiz forseps denilen özel bir alet ile dişi tutacaktır. Dişi ileri geri yaparak yerinden çıkaracaktır.

Çoğu zaman çürük bir diş çekilme aşamasına gelene kadar ki süreçte yerinde oynamaya başlar. Bu yüzden Diş Çekimi işlemi oldukça kolay gerçekleşir. Bazı durumlarda ise diş birkaç parça halinde çıkabilmektedir. Bu durumlarda işlem biraz daha uzun sürse dahi sonunda ağrısız ve başarılı şekilde tamamlanmaktadır.

Diş Çekimi tamamlandıktan sonra hastanın kanaması olabilmektedir. Kanamanın durdurulabilmesi için diş oyuğuna bir gazlı bez yerleştirilmektedir ve hastanın bu bölgeyi ısırmaması gerekmektedir.

Diş Çekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır? 

Diş Çekimi sonrasında iyileşme süresi yaklaşık olarak 1 hafta civarındadır. Çekilen dişin olduğu bölgedeki oyukta yeni kemik ve diş eti dokusunun büyümesi başlamaktadır. Bu süreçte hasta eksik diş sebebi ile ısırma ve çiğneme fonksiyonlarında bir farklılık sezebilmektedir.

Kliniklerimizde uzman hekimlerimiz tarafından hastalarımızın eksik dişlerinin yerine implant, sabit köprü veya diş protezi uygulaması yapılarak iyileşme sürecini daha ağrısız atlatılmakta ve eksik kalan dişin bölgesinde oluşan boşluğun komşu dişlere zarar vermesi önlenmektedir.

Diş Çekimi Ağrılı Bir İşlem Midir? 

Diş Çekimi işlemi anestezi altında gerçekleştirilir ve bu esnada ağrı hissetmezsiniz. Ancak tedavi sonrasında az da olsa ağrılarınız olabilir. Oluşan ağrılar ise ağrı kesiciler ile kontrol edilebilecek düzeydedir.

Diş Çekimi Sonrası Şişlik Oluşur Mu? 

Diş Çekimi sonrası şişlik oluşma durumu yanaktaki ödeme, çekilen dişin pozisyonuna ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Şişliğin önlenmesi için yanak bölgesine ilk 24 saat soğuk tampon yapılmalıdır. Bölgede hafif şişlik oluşması normaldir ve iyileşme için gereklidir.

Gömülü Diş Çekimi Nedir?

Gömülü Diş Çekimi işlemi genellikle 20 lik yaş dişlerinde problem olmasından dolayı gerçekleşmektedir. Önceki çağlarda insanların beslenme koşulları daha farklı olduğundan dolayı arkadaki dişlere de ihtiyaçları oluyordu. Geçen zamanla yemeklerin kolay tüketilebilir, yumuşak olmasından dolayı çenemiz küçülmüş ve en arkadaki 20. yaş dişlerine ihtiyaç kalmamıştır.

İnsanların çenesi küçüldükçe 20 lik yaş dişleri kendine yer bulmak için zorlamakta olup diğer dişler gibi çıkmamaktadırlar. Yer bulamayan 20 lik yaş dişleri öndeki dişi iterek baskı yapmaktadır. Bu baskı da çarpıklığa sebebiyet vermektedir.

Gömülü Dişler çok geride olmaları, etrafındaki diş etinin normal anatomik yapıda olmasını engellemekte ve kolayca iltihaplanmasını sağlamaktadır. Gömülü Diş Çekimi, genellikle 20 lik yaş dişinin deri altından cerrahi müdahale ile alınması işlemidir.

20 lik Yaş Dişleri Nedir, Çekilmeli Midir? 

20 lik Dişler ya da 20. yaş dişleri genellikle 17-26 yaşları arasında sürmesi beklenen 3. büyük azı dişleridir. Eğer 20 lik dişleriniz doğru pozisyonda yerini almış sağlıkla bir diş ise çekime ihtiyaç duyulmaz. Fakat ihtiyaç halinde diş teli tedavisi olacak hastalarda yer kazanmak amacı ile çekilmesi söz konusu olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba👋
Yardımcı olabilir miyim ?