Çene Cerrahisi Diş Çekimi

Çene Cerrahisi Diş Çekimi

Çene Cerrahisi Diş Çekimi

Çene Cerrahisi Diş Çekimi hastaların dişlerinde oluşmuş, dişin geri kazanılmasına imkan vermeyecek çürük ya da zararların olması durumunda problemli dişin alınması işlemine verilen addır.

Cerrahi Diş Çekimi ağız içinde rahat biçimde görünmeyen, diş eti kenarında kırık halde bulunan, diş etinde gömük halde olan daha zorlu diş çekimi işlemlerinde kullanılan bir tekniktir. Kliniğimizde ihtiyacı olan hastalar için Çene Cerrahlarımız tarafından yapılan bu tedavi ile hasta yaşadığı rahatsızlıktan kurtarılmaktadır.

Diş Çekimi 

Kliniğimize dişlerinde problemler yaşayarak başvuran hastalarımız için yaptığımız muayenede son seçenek olarak diş çekimini düşünerek hareket etmekteyiz.

Yapılan muayene sonucu Diş Çekimi dışında bir seçenek görülmüyor ise amacımız çekim sırasında çevre dokuları koruyarak dişi çekmek ve sonrası kemik oluşumuna mani olacak bir probleme sebebiyet vermemektir.

Diş kaybı oluşan bölgede çekim sonrası implant ya da diğer yapay diş uygulamaları için kemiği saran dişeti dokularını destekleyecek şekilde, sağlıklı ve ileride yapılacak implant uygulamaları için yeterli doku oluşumunu sağlayacak teknikler kullanılmaktadır.

Diş Çekimi Yapılacak Durumlar 

Diş rahatsızlıkları sebebiyle bize ulaşan ve kliniğimize gelen hastalarımıza uzman diş hekimlerimiz tarafından yapılan muayene sonucu Diş Çekimi yapılmasına karar verilen durumları;

 • Hastanın yaşadığı dişeti rahatsızlıkları sebebi ile dişleri destekleyen kemik dokuda kayıp oluşması ve dişte sallanma başlaması durumunda diş eti tedavisiyle dişin kurtarılamayacağına karar verilmesi halinde,
 • Hastanın dişlerinde çürükler ve kırıklar oluşmuş ve dolgu, kuron, kanal tedavisi gibi yöntemler uygulandığında tedavi edilemeyecek duruma gelmiş ise,
 • Bazı bireylerde görülen zamanı gelmesine rağmen düşmeyen süt dişleri için,
 • Kişilerin ağzında gömük halde diş bulunması durumunda bu dişe müdahale edilirken,
 • Ağızda en arkadaki bölümde bulunan azı dişlerine yapılan işlemlerde,
 • Çenede yer sıkışıklığı oluşturarak çürük ya da ağrıya sebep olan dişler için,
 • Ortodonti (Diş Teli) uygulaması yapılacak hastalarda dişlerin yerine uygun yerleşebilmesi için hatta dişlerde düzelme için gerekli alanı kazanabilmek için,

şeklinde sıralayabiliriz.

 

Cerrahi Diş Çekimi Nasıl Olur? 

Cerrahi Diş Çekimi işlemleri her ne kadar toplumda çok zorlu ve ağrılı işlemler olarak anılsa bile gerçekte klinik ortamında uzman eler tarafından lokal anestezi kullanılarak yapıldığında basit bir tedavi çeşididir.

İlk adım olarak tedavi için gelen hastamızın genel sağlık durumu, diş sağlığı geçmişi kontrol edilip hastamızın dişleri muayene edilmektedir.

Hastamızın dişi ve çevresinde bulunan kemiğin uzunluğu, şekli, bölgedeki yumuşak dokunun durumu ve pozisyonu çekilen röntgen aracılığı ile tespit edilmektedir.

Tüm bu işlemler sonunda rahatsızlığa ilişkin kesin tanı konmuş olur. Cerrahi Diş Çekimi yapılacak bölge lokal anestezi kullanılarak uyuşturulur. Hastanın dişi elavatör diye adlandırılan bir alet yardımı ile diş etinden ayrılıp davye adı verilen alet ile çekilir. Hastada oluşan duruma göre diş altındaki kemiğin şekillendirilmesi gerekebilir.

Cerrahi Diş Çekimi Öncesi Yapılması Gerekenler 

Dişlerinde rahatsızlık hissetmesi nedeniyle kliniğimize gelip yapılan muayene sonucunda Cerrahi Diş Çekimi yapılmasına karar verilen hastalarımıza hekimlerimiz çekim öncesi yapılması gerekenler ile ilgili bilgilendirmede bulunmaktadır. Hastamızın dikkat etmesini istediğimiz temel hususlar;

 • Hastanın genel sağlığı ile ilgili olarak rutin kullandığı ilaçları bize iletmesini istiyoruz. Kendisine aksi iletilmediği taktirde diş çekimine gelirken rutin ilaçlarını kullanmasını öneriyoruz.
 • Cerrahi Diş Çekimi yapılacağı gün tedavi için kliniğimize gelirken tok karnına gelmesini istiyoruz.
 • Cerrahi Diş Çekimi öncesinde, ağzınızın antiseptik (mikrop öldürücü) gargara ile çalkalamanız ya da dişlerinizi fırçalamanız, diş çekimi sonrasında meydana gelebilmesi ihtimal iltihaplanmaları önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Hastalarımızdan diyabet rahatsızlığı bulunan varsa o güne ait açlık kan şekerleri ölçtürülmeleri istediğimiz durumlar olabilmektedir.

Cerrahi Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler 

Kliniğimizde Uzman Ağız, Diş ve Çene Cerrahlarımız tarafından gerçekleştirilen başarılı müdahale sonucunda diş rahatsızlığından kurtulan hastalarımızı tedavi sonrası dikkat etmeleri konusunda uyardığımız hususları şöyle sıralayabiliriz;

 • Cerrahi Diş Çekimi tamamlandıktan sonra kan pıhtısı oluşumunu ve yaranın iyileşmesini geciktireceği için ağzınızı sürekli çalkalayıp tükürmeyiniz.
 • Cerrahi Diş Çekimi gerçekleştirildikten sonra dişin çekildiği bölgeye tampon olarak steril gazlı bez konulmaktadır. Bu tamponu sıkı bir şekilde ısırmanız gerekmektedir.
 • Cerrahi Diş Çekimi yapılan bölgede dişinizin çekilmesi sonrası boşluk oluşan yere dilinizi ya da kürdan gibi herhangi bir şey ile kurcalamayınız. Çekimin uygulandığı yeri emmeyiniz.
 • Çekim işlemi sonrası sigara ve alkol kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.
 • Diş Çekimi işlemi sonrasında ilk 2 gün boyunca çok sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız. Ilık ve yumuşak gıdalar ile beslenmeyi tercih etmelisiniz.
 • Cerrahi Diş Çekimi sırasında kullanılan lokal anestezinin etkisi geçene kadar hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz. Aksi takdirde ağzınız uyuşuk olduğundan uyuşuk bölgeyi ısırıp yaralayabilirsiniz.
 • Özellikle anestezinin etkisi geçerken ağrınızda artış olabilir. Bu durumda hekimimizin önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Ağrı kesici olarak aspirin ve benzeri ilaçları kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Diş Çekimi işlemi sonrası ilk 24 saat içinde çok az kanamalarınız olabilir. Ancak bu kanama miktarı arttıysa kötü ağız kokusu ve şiddetli ağrılarda buna eklenmişse mutlaka kliniğimize ulaşınız.
 • Rutin diş bakımınıza devam edebilmeniz için diş çekiminden 24 saat geçmiş olması gerekmektedir. Aksi durumda diş fırçası dişinizin çekildiği yerdeki yaranın kapanmasını engelleyebilir.
 • Genel sağlığınız için reçetenize yazılmış ilaçları, uzman diş hekimlerimizin tavsiyeleri doğrultusunda kullanmanız önem arz etmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba👋
Yardımcı olabilir miyim ?