Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi

AĞIZ, DİŞ ve ÇENE CERRAHİSİ

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ; kişilerin ağız, diş ve çene bölgelerinde bulunan yumuşak ve sert dokularda doğumsal veya sonradan kazanılmış hastalıklar ile onların çevre dokularındaki hastalıklarını teşhis ederek, gerekli olan cerrahi ve medikal tedavi yöntemlerinin uygulandığı özelleşmiş bir anabilim dalıdır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi başlığı altında yapılan tedavileri;

  • Gömülü dişlerin çekimi ve gömülü dişlerin üzerinin açılarak sürmelerine yardım edilmesi,
  • Ağız, çene ve yüz bölgesinde bulunan yumuşak ve sert dokularda oluşmuş  enfeksiyonlarının tedavi edilmesi,
  • Çene bölgesinde oluşan kırıkların teşhis ve tedavi edilmesi,
  • Ağız içindeki yumuşak ve sert dokularda gelişen kistik veya tümöral oluşumların biyopsisi ve operasyonları,
  • İmplant uygulamaları ve cerrahisi,
  • İleri kemik ogmentasyonları,
  • Sinüs tabanı yükseltme operasyonları,
  • Kök ucu rezeksiyonu,
  • Botoks uygulamaları
  • Protez öncesi uygulanan cerrahi işlemler,

şeklinde sıralayabiliriz.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir? 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ; ağız, diş, yüz, çene ve bu bölgelerin yumuşak ve sert dokularında meydana gelen yaralanmalar, defektler ve hastalıkları teşhis ve tedavi eden anabilim dalıdır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinin yurtdışında karşılığı “Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi” olarak geçmektedir. Uzun ve zorlu bir eğitim sonrası elde edilen bir uzmanlık dalı olan bu cerrahi dalı estetik ve fonksiyonel olarak baş, yüz, ağız bölgeleri ve çeneler, dişler  gibi özel yapıları ilgilendiren hastalıklar, travmalar ve deformitelerin tedavisini yapan  bilim dalıdır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahi Kimdir?

Ağız, Diş ve Çene cerrahları ülkemizde 5 yıllık diş hekimliği eğitimini tamamladıktan sonra çene cerrahisi asistanı olarak 4 ila 6 yıl arasında değişebilen bir doktora uzmanlık eğitimi almaktadırlar.

Bu eğitimi alan kişiler diş hekimliği alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamasının ardından, alanında branşlaşarak uzmanlığını “Ağız, Yüz, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi” üzerine yapan diş hekimleridir.

 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uygulamaları 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi yazımızın ilk kısmında belirttiğimiz üzere birçok önemli tedaviyi içinde barındırmaktadır. Sizlere bu anabilim dalı altında uygulamaları yapılan ve toplumda çok yaygın olarak görülen bazı hastalıklar ve tedavi yöntemlerinden kısaca bahsedelim.

20 Yaş Dişi Cerrahisi 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi dendiğinde ilk akla gelen, toplumda tüm bireylerin ufak yada büyük sorun yaşadığı dişlerdir. Hatta çok yaygın şekilde üzerine konuşulduğu için oldukça yanlış bilgiler de insanlar tarafından birbirine iletilmektedir.

20 Yaş Dişleri insanların dişlerinin en arka kısmında bulunan 3. büyük azı dişlerine denir. Genel olarak 20 li yaşlarda sürmeye başladıkları için bu isim verilmiştir. Bu dişler çoğu zaman çenedeki yer darlığı, sürme pozisyonundaki sapma veya ilgili bölgedeki kemik yoğunluğu gibi sebeplerle kısmen sürmekte veya çene kemiği içinde gömülü durumda kalmaktadır.

Günümüzde 20 yaş dişi cerrahisinde kullanılan yeni teknikler ve materyaller sayesinde bu problem sanılanın aksine ağrısı olarak kolayca tedavi edilmektedir. Bu problemi yaşayan kişiler için 20 yaş dişi çekimleri korkulu bir rüya olmaktan çıkmıştır. Özellikle bu konuda uzman Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Cerrahlarımız için 20 yaş dişi cerrahisi çok basit ve kolaylıkla uygulanabilen operasyonlardır.

Gömülü Diş Tedavisi 

Gömülü Dişler genellikle hiçbir belirti vermezler ve bu yüzden yalnız az sayıda hasta diş hekimine müracaat ederek bu dişlerin tedavisini ister. Gömülü dişler çoğunlukla hastalar diş hekimine rutin kontroller için müracaat ettiğinde, ortodonti tedavisine başladığında veya farklı bir diş şikayetiyle diş hekimine müracaat ettiğinde alınan panoramik filmler aracılığıyla saptanır.

Diş hekimlerinin, hastaların büyük çoğunluğunda mevcut olan gömülü dişlerin erken teşhisinin önemi ve olası zararlarının önlenmesi için müdahale etmenin gerekliliği hakkında hastayı bilgilendirmesi büyük önem taşır. En sık gömülü kalan dişler üçüncü azı dişler, üst çene kanin dişleri, alt çene küçük azı dişleri ve üst çene kesici dişlerdir.

İmplant Tedavisi

İmplant , çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine onların fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Dişlerimiz fiziksel olarak yüz estetiğinin ayrılmaz bir parçasıdır ve yaşanılan diş kayıpları sonucunda insanlarda psikolojik ve sosyal çevre bakımından rahatsızlıklara neden olabilir.

Bu etkenlerin dışında eksik dişleri bulunan kişilerde beslenme, sindirim sorunları ve konuşma bozuklukları oluştuğu gözlenmektedir.

Diş eksiklikleri, doğal dişlere bağlı köprü protezleri veya çıkarılıp takılan hareketli protezler gibi klasik yöntemler ile tamamlandığı gibi implant destekli protezlerle de yapılabilir.

Uzman hekimlerimiz eksik olan diş tedavisi tek diş için uygulanacaksa köprü ile restore edilmesi yerine implant ile tedavi edilmesinin daha koruyucu olacağını belirtmektedir.

Kist Operasyonları 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uygulamaları içerisinde kist operasyonları çok önemli bir yer tutmaktadır. Dişlerin köklerinde veya çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde gelişebilen normalin dışındaki patojen yapılara kist denilir.

Kist operasyonları zamanında yapılmaz ve kist uzun zaman çene içerisinde kalırsa çene kemiğinde ciddi deformasyonlara neden olabilmektedirler. Bu nedenle tespit edilen kistlerin en kısa sürede çene cerrahı tarafından cerrahi olarak çıkarılmaları gerekir.

Bazı kistler çok büyük olup çenenin kırılmasına neden olabilirler. Bu nedenle çene cerrahlarımız işlem öncesinde volumetrik tomografi isteyerek kistin neden olduğu kemik kaybını önceden tespit etmek isterler.

3D tomografi sayesinde çene kistinin sınırları çok net belirlenip cerrahisi de çok daha güvenli bir şekilde yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba👋
Yardımcı olabilir miyim ?